“JEŻELI NIE MA CIĘ W SIECI – NIE ISTNIEJESZ”.

"JAK CIĘ WIDZĄ, TAK CIĘ PISZĄ".

Ile razy słyszałeś to zdanie? Jak bardzo byśmy się z tym nie zgadzali – niestety to prawda. W dzisiejszych czasach konkurencja jest tak ogromna, że pojawianie się w mediach społecznościowych to must-have. W jaki sposób zostać zauważonym? Jak się wyróżnić?

Za każdą marką stoi osoba. Daj się poznać klientom, zbuduj zaufanie, pokaż odrobinę prywatności. Decydując się na taki krok od razu zobaczysz różnicę w relacjach między Twoimi odbiorcami.

Zorganizuj sesję wizerunkową. Na samą myśl przechodzą Cię ciarki? Spokojnie, ja również nie przepadam za robieniem zdjęć. Nie przepadam za robieniem kiepskich zdjęć. W dzisiejszym poście opowiem trochę o tym, jak zorganizować sesję i na dodatek, być zadowolonym z efektów.

1. Inspiracje

Jeżeli nie masz pomysłu, jak taka sesja powinna wyglądać, wspomóż się innymi zdjęciami. Przygotuj tablicę inspiracji używając np. Pinteresta lub Instagrama. Znajdziesz tam ogrom kreatywnych sesji, które pokażą Ci w jaki sposób pozować oraz gdzie wykonać sesję. Zapisz pomysły w telefonie, żeby w chwili kryzysu można było do nich wrócić. 

Źródło: Pinterest

2. cel sesji

Zastanów się, dlaczego bierzesz udział w tej sesji. Czy zdjęcia są Ci potrzebne do celów marketingowych? Będziesz wykorzystywał je w social mediach? Zrób więcej ujęć niż jest Ci potrzebnych „na teraz”. Nie zawsze będziesz używać swojego wizerunku. Warto zrobić kilka „instagramowych” ujęć pracy przy komputerze, plannera, kubka z kawą itd. 

3. fotograf

Poszukaj fotografa, z którym od razu złapiesz dobry kontakt. Jeżeli zależy Ci na pokazaniu produktu, warto zapytać czy fotograf robił kiedyś takie zdjęcia, packshoty itd., bo może okazać się, że pasjonat przyrody nie do końca sprawdzi się w tej roli. Na sesji musisz czuć się swobodnie, być pewnym siebie. Jest to Twoja pierwsza przygoda przed aparatem? Spokojnie, fotograf pomoże okiełznać Ci nerwy. Pamiętaj, żeby się przygotować i mieć zebrane inspiracje.
Autorem moich zdjęć od kilku lat jest Kinga z Love&Shoot. Właściwie znamy się już…20 lat! Atmosfera na sesjach zawsze jest wesoła i luźna.

Rady fotografa:

miejsce – sesja powinna odbywać się w dobrze oświetlonym miejscu. Może to być biuro lub mieszkanie. Sesje biznesową można również wykonąć w plenerze przy centrum kongresowym, restauracji lub na tle szyb.

wygląd–  ważne, żeby czuć się dobrze. Jasne kolory są mile widziane.  Postaw na delikatny i świeży makijaż. Lampy aparatu często sprawiają, że twarz wygląda, jakby była niepomalowana.

wizja – nie bój się przedstawiać Twoich pomysłów. Komunikacja z fotografem jest bardzo ważna. Kiedy fotograf wie, czego oczekujesz i co Ci się podoba, jest w stanie trafić w Twój gust.

podejście – nie zapominaj, że praca przy takich zdjęciach też ma być dla Ciebie zabawą!  Zdjęcia biznesowe nie muszą być nudne.

pozowanie – to Ty musisz być na pierwszym planie. Najczęściej robi się ujęcia portretowe, do połowy tułowia oraz kilka zdjęć całej sylwetki.

4. Miejsce, rekwizyty, outfit

Nad tymi aspektami również warto się zastanowić. Wybierz swoje naturalne środowisko w pracy, zdjęcia będą autentyczne i zainteresują odbiorcę. Nie masz swojego biura? Idealnym rozwiązaniem będzie nowoczesna kawiarnia wpisująca się w klimat Twojej marki.

Podczas robienia zdjęć nigdy nie wiemy, co zrobić z rękoma. Aby pozbyć się tego problemu przygotuj parę rekwizytów tj. Laptop, telefon, kalendarz czy filiżanka kawy. Zdjęcia od razu staną się bardziej naturalne.

Warto również zastanowić się nad ubiorem. Jak chcesz być postrzegany przez odbiorcę? Czy kolory ubrań będą współgrać z kolorami na Twojej stronie www lub w siatce zdjęć na Instagramie? Przygotuj sobie parę zestawów. Dzięki temu podczas jednego spotkania uda Ci się zrobić więcej ujęć, które będziesz mógł wykorzystać później.

Wszystkie zdjęcia z sesji zostały wykonane w jednym pokoju. Wybierzcie miejsce, w którym będziecie mieć możliwość zrobienia różnych ujęć.

A co z makijażem? Nawet jeśli na co dzień się nie malujesz, na tę okazję warto zrobić makeup. Zdjęcia uwydatniają wszelkie niedoskonałości cery, a przecież chcemy wyglądać jak najlepiej. Jeżeli nie masz doświadczenia, umów się z makijażystką.

PSSST! Pewnie nie każdy z Was wie, ale wykonuję również makijaże podczas sesji zdjęciowych i większych wydarzeń.

Nadal masz obawy przed obiektywem? Pamiętaj, aby sprawdzać na bieżąco efekty sesji. Masz możliwość kontrolowania i sprawdzenia czy jesteś zadowolony czy może nie podoba Ci się Twoja mina na każdym ze zdjęć. To w końcu Ty masz być zadowolony z efektów końcowych.

Miłego fotografowania i pamiętajcie, aparat nie gryzie!

pozdrawiam, Natalia